Wernisaż wystawy “Przysięgnij pamięci rąk (istnień, które na granicy)”

Od prawie czterech lat na granicy polsko białoruskiej ma miejsce katastrofa humanitarna. Ludzie którzy wybierają drogę w nadziei na lepsze (często jedyne możliwe) życie, stali się pionkami w politycznej grze. Sztuka historycznie zawsze była dziedziną która szuka odpowiedzi na bezsilność towarzyszącą jednostkom w obserwowaniu sytuacji granicznych. Prace prezentowane na wystawie Przysięgnij pamięci rąk są tego przykładem.
Tytuł wystawy nawiązuje do jednej z prac Strzemińskiego z cyklu “Moim przyjaciołom Żydom”. Prace z tej serii są silnie nacechowane bezsilnością i poczuciem straty, ale przede wszystkim niemożnością stworzenia artystycznej formy przekazu odzwierciedlającego rozpacz który towarzyszy artyście obserwującemu katastrofę humanitarną i zaprzeczenie wartości. Podobnym zabiegiem kierują się artyści prezentowani na wystawie “Przysięgnij pamięci rąk (istnień, które na granicy)”. Kiedy nie ma już więcej słów które można napisać o tym co się dzieje na granicy, kiedy krzyk staje w gardle, z pomocą przychodzi sztuka.
Wystawę dedykuję wszystkim osobom uchodźczym na granicy, szczególnie tym, które już nigdy jej nie przekroczą.
Kuratorka: Antonina Marat
Promotor: Łukasz Izert
Osoby artystyczne: Xawery Deskur, Kacper Dziedzic, Teresa Kądziela, Mikołaj Karwan – Jastrzębski, Jan Pozytywka
Projekt plakatu: Konstanty Konopiński
Wernisaż 23.05.2025 godz. 18:00
Wystawa czynna będzie od 23.05 do 6.06.2025
Galeria Samorządu Studenckiego ASP w Warszawie
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 poziom -1
00-379 Warszawa
Wystawa organizowana jest w ramach pracy dyplomowej Antoniny Marat realizowanej na WBASK pod opieką promotorską Łukasza Izerta.