Instalacja “Matters of Evidence” w ramach wystawy Fellow Travellers
Kuba Szreder, pracownik WBASK, jest kuratorem instalacji artystyczno-badawczej Matters of Evidence, która jest prezentowana w ramach wystawy Fellow Travellers w ZKM w Karlsruhe. Flagowy projekt Alistaira Hudsona, nowego dyrektora ZKM jest dedykowany sztuce jako narzędziu, za pomocą którego może zmieniać świat. Wymyślona wspólnie z Natalią Romik instalacja „Matters of Evidence” jest kontynuacją jej wcześniejszego projektu „Kryjówki. Architektura przetrwania”. Obecna wystawa jest poświęcona refleksji nad metodami dochodzenia do prawdy w sztuce i w innych dziedzinach wiedzy. Nawiązując do takich pojęć jak "dowód" czy „materialni świadkowie” rzuca światło na sposoby odkrywania i manifestowania materialnych śladów w różnych kontekstach instytucjonalnych i w obrębie odmiennych dyscyplin. W dobie postprawdy kwestie "materiału dowodowego" czy „śladów materialnych” nabrały szczególnego znaczenia. Odgrywają one decydującą rolę w postępowaniach sądowych oraz w dokumentowaniu i ściganiu naruszeń praw człowieka, ale także w dochodzeniach klimatycznych czy kwerendach archiwalnych, badaniach historycznych, artystycznych i architektonicznych.
W ramach instalacji pokazywane są efekty dociekań interdyscyplinarnej grupy badaczy i badaczek, aktywistów i aktywistek czy artystów i artystek: Efthymia Nikita, Svitlana Matviyenko, Klaus Mayer, Bart Elmore, Aleksandra Janus razem z Fundacją Zapomniane, Natalia Judzińska razem z Mustafą Fouad, Eray Çaylı razem z Cengizem Tekin, Nabil Ahmed razem z Khaledem Saaj oraz Interprt, Agata Szydłowska i Małgorzata Gurowska razem z ZOEpolis.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
Instalacja “Matters of Evidence” w ramach wystawy Fellow Travellers
Kurator: Kuba Szreder
Koncept artystyczny: Natalia Romik
ZKM w Karlsruhe, od 20 września 2024 do 7 czerwca 2025
Foto: Materiały kuratora
Powiązane aktualności
-
Wystawa
Wystawa Natalii Romik. Kryjówki. Nominacja do nagrody prezydenta Warszawy
Wystawa Natalii Romik „Kryjówki. Architektura Przetrwania”, której kuratorem był pracownik wydziału dr Kuba Szreder, jest nominowana do nagrody architektonicznej prezydenta Warszawy, w kategorii wydarzenie architektoniczne roku.27.09.2024 -
Inne
WYSTAWA “NATALIA ROMIK. KRYJÓWKI. ARCHITEKTURA PRZETRWANIA” Wydarzeniem architektonicznym 2022 roku!
27.09.2024 -
wystawa dydaktyków
Wystawa Natalii Romik Kryjówki. Architektura przetrwania we Frankfurcie oraz publikacja
27.09.2024 -
Spotkanie
Wykład dr Natalii Romik „Kryjówki. Architektura przeżycia – artystyczne i architektoniczne pasaże”
27.09.2024