Wydział Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich (dawniej Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną) kształci osoby studenckie na studiach I i II stopnia w ramach kierunku Badania artystyczne. Kadra wydziału to badaczki i badacze – reprezentujący takie dyscypliny jak historia sztuki, socjologia, filozofia, prawo, politologia – a także artystki i artyści. Ważnym polem programu jest historia sztuki, przede wszystkim sztuki współczesnej w poszerzonej perspektywie badawczej. Zajęcia dotyczą m.in. organizacji aktualnego życia artystycznego, w tym krytyki artystycznej, regulacji prawnych w zakresie prawa autorskiego i praktyk postartystycznych. Program studiów jest bardzo zróżnicowany i elastyczny – oferuje wiele zajęć do wyboru w ramach kilku modułów. Ważnym elementem programu są laboratoria, w ramach których łączone są zajęcia teoretyczne i praktyczne.
Projekty badawcze
Rdzeniem studiów na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich są projekty badawcze prowadzone przez międzynarodowej klasy specjalistów, którzy łączą aktywność akademicką z praktyką kuratorską lub muzealniczą, pracują z archiwami sztuki współczesnej, zajmują się dziedzictwem kulturowym i przestrzenią miejską, organizują wystawy i interwencje artystyczne, współpracują ze społecznościami lokalnymi. Wydział daje nieprzeciętną możliwość stworzenia partnerskich relacji między wykładowcami i studentami – projekty wystaw, analizy i publikacje przygotowywane są zespołowo.
Współpraca z wiodącymi instytucjami kultury
Priorytetem dla WBASK jest umożliwienie osobom studenckim jak najszybszego zastosowania wiedzy nabytej podczas zajęć teoretycznych. Dlatego wydział buduje i zacieśnia współpracę z wiodącymi instytucjami kultury w Polsce jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Muzeum Warszawy, co znacząco poszerza możliwości dydaktyczne. W ramach współpracy z tymi instytucjami kultury prowadzone są zajęcia dotyczące m.in. kuratorowania wystaw czy przygotowywania wywiadów badawczych z twórcami.
Osoby studenckie odwiedzają najważniejsze instytucje kulturalne Warszawy i odbywają praktyki w jednej (lub kilku) z nich. Celem wydziału jest zapewnienie solidnych podstaw niezbędnych do pracy w sektorze kultury oraz umiejętności przydatnych nie tylko w świecie sztuki. Absolwentki i absolwenci wydziału są zatrudniani w warszawskich galeriach, mediach, organizacjach pozarządowych i instytucjach kultury, m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy, Muzeum POLIN, Muzeum Narodowym w Warszawie, Fundacji Arton, Fundacji Bęc Zmiana, Biennale Warszawa, Radiu Kapitał czy Festiwalu HER Docs.