10.06.2024

„Okruchy moje” wystawa studentek i studentów I roku I stopnia kierunku Badania artystyczne

Wernisaż wystawy "Okruchy moje"

Serdecznie zapraszamy na wystawę “Okruchy moje” będącą efektem pracy studentek i studentów I roku WBASKu pod czujnym okiem Łukasza Izerta.
➡️ Wernisaż odbędzie się o 13 czerwca o godzinie 18:00,
w programie przewidziana jest kolacja performatywna @brymber
➡️ Wystawa będzie trwała od 14 do 19 czerwca
Muzeum Warszawskiej Pragi
ul. Targowa 50/52, Warszawa
budynek w podwórzu, 1 piętro
Droga naszego życia została naznaczona okruchami istnienia naszych poprzedników. Jednak łatwo się zgubić, gdy świat, w którym byli osadzeni, tak bardzo różni się od naszego. W świadomości zachowały się tylko okruchy przeszłości zaplątane w konstelacje rodzinne. Siedzimy przy stole z naszymi bliskimi, ale czym tak naprawdę się dzielimy? W naturalnym porządku zawiera się twierdzenie, że poprzednie pokolenia zawsze mają rację, a dzieci powinny bezwzględnie szanować rodziców. Warto się jednak zastanowić nad tym jaki wymiar ma dla nas chleb, którym dzielimy się siedząc wspólnie przy jednym stole. Spotykamy się w tym samym miejscu – zasiadamy razem, ale wszystkiemu nadajemy nowe znaczenia.
Wystawa „Okruchy moje” porusza tematykę związaną z relacjami rodzinnymi w kontekście przekazywania różnych doświadczeń z pokolenia na pokolenie oraz wątki tradycji związanych z „polskim stołem”, będącym w naszej kulturze centrum życia rodzinnego. Zaprosiliśmy osoby artystyczne młodego pokolenia oraz wykorzystaliśmy zbiory Muzeum Chleba z warszawskich Szmulek w celu przeanalizowania tych zależności. Zestawiliśmy ze sobą dwa światy: artystyczny i rzemieślniczy, poszukując rysu uniwersalnych doświadczeń.
Poprzez nasze intymne i osobiste okruchy przeżyć, chcemy przedstawić historie, z którymi każdy z nas może się utożsamić.
osoby artystyczne:
Milena Badowiec, Good Hallsy, Santa Helena, Maria Kniaginin-Ciszewska, Zuzanna Maciaszek, Tomek Paszkowicz, Maciej Rajewski, Patryk Różycki, Maryna Sakowska, Agata Stańczak
zespół kuratorski:
Mikołaj Maciejewski, Monika Kozakiewicz, Łucja Użarowska
realizacja:
Katarzyna Bilka, Julia Kaptacz, Natalia Karpiesiuk, Marta Kwaczyńska, Marta Milewska, Marta Matusiak, Zuzanna Maciaszek, Julia Mielczarek, Maciej Rajewski, Antonina Sawicka
opieka merytoryczna: Łukasz Izert
Projekt powstał na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Parterami projektu są Muzeum Warszawskiej Pragi i Manufaktura Wypieków Pozorek, pod opieką której działa Warszawskie Muzeum Chleba.