grupa osób na tle widoku na dolinę, w oddali widoczny szczyt góry
Ilustracja: Rory Pilgrim, The Undercurrent, 2020, kadr z filmu
Podczas spotkania, kurator biennale Sebastian Cichocki (EVA International, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Biuro Usług Postartystycznych), zaprezentuje koncept wystawy, omówi wybrane prace. Wykład będzie połączony z pokazem fragmentów filmów z biennale.

"Społeczeństwo pokłośniczek" Raport z Irlandzkiego Biennale Sztuki Współczesnej

W sierpniu 2023 otwarto 40. edycję EVA International – Irlandzkiego Biennale Sztuki Współczesnej, jednej z najstarszych cyklicznych wystaw w Europie, której kuratorem jest obecnie Sebastian Cichocki.

Wydarzenie na facebooku

Wykład Sebastiana Cichockiego

Biennale, zatytułowane „The Gleaners Society” (Społeczeństwo pokłośniczek) odbywa się w 17 miejscach na terenie miasta Limerick. Oprócz galerii i muzeów, program odbywa się w takich miejscach jak szkoła podstawowa, pub, uniwersytet, XV-wieczna katedra czy najstarsza w mieście restauracja wegetariańska.

Punktem wyjścia do koncepcji wystawy były badania nad społecznymi i środowiskowymi konsekwencjami prawa do pokłosia, czyli znanego niemal w całej Europie biblijnego przywileju do zbierania słomy i ziarna po żniwach, przez osoby nie posiadające własnych gruntów rolnych. Ta metafora jest wykorzystywana w celu przemyślenia tego, jak działa świat sztuki współczesnej. Jest
punktem wyjścia do myślenia o metodzie pracy nad wystawą: poprzez kwestionowanie potrzeby „nowości”, zastępowanie statycznych form „propozycjami”, inicjowanie procesów
wychodzących poza ramy czasowe biennale etc.

Wystawa-zgromadzenie jest głosem „społeczeństwa pokłośniczek”: osób zajmujących się aktywizmem klimatycznym, zrównoważonym rolnictwem, ogrodnictwem czy eksperymentalną edukacją.

W wystawie, której strategię określono na łamach magazynu Third Text jako „soft pedagogy” wzięli udział m. in. Kian Benson Bailes, Jeamin Cha, Rosalind Fowler, Léann Herlihy, ikkibawiKrrr, Navine
G. Dossos, Jumana Manna, Li Mu, Rory Pilgrim, Sana Shahmuradova Tanska, Diane Severin Nguyen, Iza Tarasewicz, Deirdre O’Mahony, Natsuko Uchino i Lala Meredith-Vula.

Podczas spotkania, kurator biennale Sebastian Cichocki (EVA International, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Biuro Usług Postartystycznych), zaprezentuje koncept wystawy,
omówi wybrane prace. Wykład będzie połączony z pokazem fragmentów filmów z biennale.

Ilustracja: Rory Pilgrim, The Undercurrent, 2020, kadr z filmu

Termin i miejsce